Trójwymiarowe dekoracje świetlne to niecodzienne, a przy tym niezwykle efektowne ozdoby miejskiej przestrzeni. Mogą sprawdzić się jako stylowe uzupełnienie placów, skwerów czy parków, a także galerii handlowych i hoteli. Przestrzenne dekoracje coraz częściej wykorzystywane są także w celach promocyjnych miasta, na przykład do reklamowania odbywających się na jego terenie imprez masowych.
Zastosowanie elementów trójwymiarowych pozwala na stworzenie niezwykle efektownych oraz unikalnych świetlnych dekoracji przestrzennych. Najczęściej są to konstrukcje bezpośrednio przystosowane do ozdoby elementów miejskiej infrastruktury, np. słupów oświetleniowych. Dekoracja może mieć też formę liniowo-elewacyjną, która przewieszana jest między budynkami oraz nad głównymi ulicami. Takie rozwiązanie zwykle wykorzystuje się przy dekorowaniu miasta z okazji świąt Bożego Narodzenia. Dekoracja 3D może mieć jednak powstać w oparciu o bardziej indywidualny i okolicznościowy projekt. Szerokie możliwości producentów konstrukcji i systemów oświetleniowych pozwalają na przygotowanie projektu o praktycznie dowolnym rozmiarze, który spełniać będzie określone funkcje użytkowe i w naturalny sposób wkomponuje się w miejską przestrzeń.
Jako przykład niebanalnej dekoracji świetlnej posłużyć może stylowa figura przestrzenna przygotowana w 2018 roku przez firmę Adal – specjalnie na potrzeby Tauron Life Festival organizowanego w Oświęcimiu. Festiwal ten to jedna z najważniejszych imprez muzycznych w Polsce, będąca jednocześnie wydarzeniem wyjątkowym na tle podobnych inicjatyw. Projekt przygotowany przez firmę Adal zainspirowany został główną ideą festiwalu, stanowiącą bezpośrednie nawoływanie do budowania przyjacielskich relacji, bez ograniczeń państwowych i kulturowych. Zachęcając do walki z antysemityzmem i rasizmem, twórcy Tauron Life Festival odwołują się do uniwersalnych symboli wolności, pokoju i wspólnoty. Jednym z nich jest ponadczasowy znak zwycięstwa, czyli charakterystyczny gest dłoni z wysuniętymi palcami wskazującym i środkowym. Do tego właśnie symbolu odwołali się projektanci dedykowanej festiwalowi dekoracji świetlnej z firmy Adal.
Dekoracja świetlna przygotowana przez firmę Adal zainspirowana została logiem oświęcimskiego festiwalu. Pięciometrowa figura dłoni ułożonej w gest zwycięstwa opiera się na okrągłej podstawie. Służy ona również jako wygodne siedzisko i spełnia praktyczną funkcję banera reklamowego. Konstrukcja została umiejscowiona bezpośrednio na miejskim Rynku, dzięki czemu błyskawicznie zdobyła uwagę mieszkańców, turystów oraz gości festiwalu. Projekt opracowany przez firmę Adal skutecznie promował imprezę, jednocześnie zachęcając przechodniów do zrobienia wspólnego zdjęcia na tle figury oraz spoczynku na wygodnym siedzisku. Dodatkową atrakcją okazał się element interaktywny, pozwalający mieszkańcom na posłuchanie muzyki wydobywającej się z głośnika wbudowanego wewnątrz podstawy. Funkcjonalność ta stanowi jednoznaczne nawiązanie do programu festiwalu, na którym sztuka prezentowana jest w wielu różnych formach – także teatralnej, filmowej oraz graficznej.
Figura świetlna na potrzeby oświęcimskiego festiwalu to nie jedyny projekt opracowany do tej pory przez naszą firmę. Oprócz innych unikalnych realizacji przestrzennych mamy w swoim portfolio także bogatą ofertę uniwersalnych elementów oświetleniowych i dekoracyjnych, ze szczególnym wskazaniem na produkty dedykowane przestrzeniom miejskim. Nasze rozwiązanie znajdują zastosowanie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz obiektów infrastruktury. Na szczególną uwagę zasługują dekoracje przygotowane z myślą o celebracji świąt Bożego Narodzenia, włącznie z nowoczesnymi systemami oświetleniowymi LED, sztucznymi choinkami oraz innymi uniwersalnymi ozdobami o zróżnicowanym zastosowaniu.